Malta Ankara Büyükelçiliği

Malta Ankara Büyükelçiliği

Malta Ankara Büyükelçiliği 2021 yılı Aralık ayı itibariyle faaliyet göstermeye başlamıştır. Malta Ankara Büyükelçiliğine yapılacak kısa süreli Schengen vize başvuruları Malta Konsolosluğu ve Malta Büyükelçiliği Ankara'nın akredite ettiği ve Malta vize işlemleri için yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir. Eğitim, çalışma veya oturum gibi amaçlarla Malta'da 90 günden fazla kalmayı planlayan kişiler uzun süreli D vize başvurularını doğrudan malta Ankara Büyükelçiliğine yapabileceklerdir.

Malta Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ve Malta arasındaki diplomatik ilişkileri geliştirmek üzere faaliyet göstermektedir. Tür vatandaşları ve Türkiye'de uzun süreli oturum izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının kısa ve uzun süreli vize başvuruları, Türkiye'de yaşayan Malta uyruklu vatandaşların vatandaşlık işlemleri (evlenme, boşanma, nüfus kaydı, doğum belgesi vb.) Malta Ankara Büyükelçiliğinde gerçekleştirilmektedir.

Malta vizesi başvurularında, vize sonucu, süresi, onayı veya reddine karar veren tek yetkili kuruluş Malta Ankara Büyükelçiliğidir.

Malta Ankara Büyükelçiliği İletişim

Adres: Uğur Mumcu Cad. 88 Kat 4 06700 Gaziosmanpaşa / Ankara

Telefon: +90 312 447 80 51

Malta Konsolosluğu Ankara Görev Bölgesi

Malta Ankara Büyükelçiliği Türkiye genelinde bütün şehirlerden yapılan başvuruları kabul etmektedir. Ankara, Gaziantep, Adana, Samsun, Osmaniye, Kayseri, Kütahya, Sinop, Amasya, Erzurum, Diyarbakır, Şanlıurfa, Sivas, Trabzon, Eskişehir, Nevşehir, Konya, Antalya, Isparta, Denizli illerinde ikamet eden kişiler vize başvurularını Malta Ankara Büyükelçiliği onayına sunabilmektedirler.

Malta Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Malta Ankara Büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunacak kişiler Malta vize başvuru formunu eksiksiz ve tam olarak doldurulmuş şekilde sunmalıdırlar. Malta Schengen vize başvuru formu seyahatin planı, amacı ve tarihlerini içerir ve başvuru sahibinin ıslak imzasını taşır. Malta vize başvuru formuna ulaşma için buraya tıklayınız.

Malta Ankara Büyükelçiliği Vize Talep Dilekçesi

Malta Ankara Büyükelçiliği'ne yapılan Schengen vizesi kapsamındaki Malta turistik vize, ticari vize, aile ziyareti vizesi başvurularında Malta'ya yapılacak seyahatin amacının ve koşullarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. Malta Ankara Büyükelçiliğine hitaben yazılan dilekçe İngilizce olarak hazırlanmalı başvuru sahibinin ıslak imzasını taşımalıdır. Malta vize talep dilekçesinde belirtilen taleplerin, sunulan diğer vize evrakları ile uyumlu olması gerekmektedir. Vize dilekçesi, vize başvuru formu, rezervasyonlar ve kişisel durumunuza uygun diğer evrakların içerdiği bilgiler arasındaki tutarsızlık vize reddine yolaçacaktır.

Malta Büyükelçiliği Ankara Vize Randevusu

Malta Büyükelçiliği Ankara Türkiye'den yapılan vize başvurularını yetkili vize başvuru merkezlerinden alınan randevularla kabul etmektedir. Malta vizesi randevu süreci Malta vizesi için gerekli evrakların ibrazı ve Schengen kuralları gereği parmak izi verme prosedürünü içermektedir. Bu işlemler doğrudan Büyükelçilikte yapılmamaktadırlar ancak Malta vize sonucu hakkında değerlendirme ve karar yetkisi sadece Malta Büyükelçiliği Ankara'ya aittir. İlk kez Schengen vizesi başvurusu yapacak kişilerin parmak izi verme zorunluluğu bulunmaktadır. Son 5 yıl içinde Malta veya diğer Schengen üyesi devletlerden Schengen vizesi almış ve eski Schengen vizelerine VIS notu düşülen kişilerin randevuya şahsen gelme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Malta Büyükelçiliği Resmi Tatil Günleri 2022

Malta Büyükelçiliği Ankara, Malta Büyükelçiliği ve Malta Türkiye Diplomatik Temsilcilikleri Malta'nın resmi tatil günlerinde ve Türkiye Cumhuriyetinin resmi tatil günlerinde de kapalı olmakta, vize ve diğer konsolosluk işlemleri gerçekleştirilememektedir.

1 OcakYeni Yıl Tatili
10 ŞubatAziz Paul Bayramı
19 MartAziz Joseph Bayramı
31 MartÖzgürlük Günü
15 NisanKutsal Cuma
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 MayısEmek ve Dayanışma Günü
2-4 MayısRamazan Bayramı
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzDemokrasi Günü
30 AğustosTürkiye Zafer Bayramı
8 EylülZafer Günü
21 EylülBağımsızlık Günü
29 EkimCumhuriyet Bayramı
13 AralıkCumhuriyet Günü
25 AralıkNoel

Malta Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri

Malta Ankara Büyükelçiliği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye'de oturma izni olan yabancı uyruklu üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemlerini kabul eden ve vize başvurusunun sonucu hakkında resmi karar yetkisi olan tek kuruluştur. Malta Büyükelçiliği ve malta Başkonsolosluğu dışında hiçbir kurum Malta vize başvurusunun sonucu hakkında karar veremez ve beyanda bulunamaz.

Malta Ankara Büyükelçiliği Türkiye'de yaşayan veya Türkiye'yi ziyarete gelen malta uyruklu kişilerin oturum, vatandaşlık, kayıt işlemleri gibi resmi işlemlerin yapıldığı tek resmi kurumdur.

Malta D vizesi (Ulusal Vize - uzun süreli vize) almak için Malta Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk vize bölümüne müracaatta bulunulması gerekmektedir. Malta Schengen vizesi (180 günlük sürede en fazla 0 gün kalış hakkı veren vize) için ise başvurular Malta Büyükelçiliği Ankara tarafından yetkilendirilen başvuru merkezlerine yapılmaktadır.

Malta Ankara Büyükelçiliği Vize Reddi

Malta vizesi başvurularında, Malta İstanbul Başkonsolosluğu ve Malta Ankara Büyükelçiliği tarafından belirlenen vize prosedürlerine ve şartları doğrultusunda başvuru yapılmadığında Malta Büyükelçiliği Konsolosluk vize departmanı başvuruyu ret kararı ile sonuçlandırabilmektedir.

Malta Schengen vizesi başvurularında seyahat amacının desteklenmemesi, sahte veya eksik evrak ibraz edilmesi, vize müracaatında bulunan kişilerin Malta'daki kamu düzeni açısından tehlike arz etmesi ya da Malta seyahatinin bitiminde kişinin Malta'dan ve Schengen bölgesinden ayrılacağını gösteren belgelerin sunulmaması veya sunulamaması durumları Malta vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.